Anasayfa | Üyelerimiz | Ziyaretci Defteri | Haber Arşiv | İletişim
Sosyologum
Sosyologum
Yaşam Kalitesi
Havanı Koru!
Sosyologdan Çarpıcı Tespitler

Düzce Üniversitesi Fen edebiyat Fakültesi sosyoloji Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Metin Kılıç, Düzce`de intiharların sebep ve sonuçlarıyla ilgili yaptığı bir araştırmanın sonucunu bizlerle paylaştı.. “CİNAYETLER kırsal kökenli, İNTİHARLAR kentsel kökenli” dedi..

Düzce’de iki senede gençler üzerinde yapılan bilimsel araştırma sonuçlarını değerlendiren Kılıç, 7 ilçede 7 okulda ve merkezde 23 lisede 5 okulda bir uygulama araştırması ortaya koyduklarını belirtti.

Kılıç “İncelediğimiz parametrelerden biriside gençlerin intihara bakış açısıyla ilgiliydi. Gençlerden cinsiyet ayrımı gözetmeksizin % 70 e varanı intihara teşebbüsün çevrelerinde söz konusu olduğunu belirtmişlerdir.%30-%40 ögrencilerimizinde intihara teşebbüs ettiği gözlenmektedir. Gençlerin daha çok aile baskısı, yanlızlık hissiyatı, karşı cinsle ilişkileri neticesinde ki durumlarla intihara teşebbüsün gözlemlendiği görülmektedir.” dedi:İntihar etme şekilleri hakkında da bilgiler veren Yard. Doç. Dr. Kılıç, gençlerin acı çektirmeyecek ilaç ve toksit madde  tercih ettiklerini belirterek, intihar olgusunu ortaya koyarken sosyal etmenleri göz önünde bulundurduklarını belirtti.Kılıç “İnsanların son dönemlerde modernleşme, kentleşme, toplumdaki hızlı değişim dönüşümlerinde intihar olgusunda arttırıcı bir etkiyi ortaya koyduğu söylenmekte. Bu anlamda da baktığımızda sosyal yaşamda intihara girişmede insanların yalnızlık duygusunu egemen olduğu gözlenmektedir. İnsanların yalnızlık hissiyatına kapılması ya da aile içerisindeki ağır baskılar, umursanmama durumları da intihara teşebbüs ya da intihar olaylarının ortaya çıkmasında etken olarak gözükmektedir.” dedi

İntiharın psikolojik nedenlerin temeline baktığınızda sosyal içerikli sosyal durumlarla ilişkili olduğunu gözlemekteyiz” diyen Yard. Doç. Dr. Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Biyolojik temelli intiharların daha az oranda gözlendiği görülmektedir. Sosyal içerikli daha ağır basıyor.Buna örnek olarak 1980 yıllarındaki ekonomik krizde insanların ekonomik bunalıma girmesinden dolayı işsizlik unsurlarının ön plana çıkması intihar oranlarında Türkiye’de çok yoğun bir artış gözlemlemektedir.”Kılıç, “ Cinayetlerin kırsal kökenli, intiharların kentsel kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Bunu sosyolojik temellere baktığımızda daha çok intihar olgusundan söz ederken bir ekonomi iki kültürel temelli intiharların arttığı gözlenmektedir” dedi.


DÜ Fen Edebiyat Fak. Sosyoloji Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Metin Kılıç “Geleneksel değerler, aile yaşantısı,aile içerisindeki baskın kültürel değerlerin etkisi söz konusuysa daha çok dıştan gelen bir baskıyla intihara teşebbüsün söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Kırsal kesimdeki insanların daha çok aile yapısı, gelenekler, örf adetlerin bağlamında intihara teşebbüs ettiği gözlenmekte. Kentsel yaşantıda ise daha çok işsizlik ekonomik nedenli toplumdaki hızlı değişim ve dönüşümlerin ve teknolojik gelişmelerinde etkisiyle intihar olgusunun ön plana çıktığını söyleyebiliriz.” dedi.

haber; E.TAYHAN/ 02 Aralık 2014 Salı - 18:01

http://www.oncurtv.com/haber/SOSYOLOGDAN-CARPICI-TESPITLER/71337

 

Bu Haber 2014-12-04 Tarihinde Dr.Metin KILIÇ Tarafından Yazılmıştır...
Bu Haber 3983 Kez Okunmuştur !
Bu Habere Henuz Yorum Yapılmadı !
Bu Habere Yorum Yapmak İçin Üye Girişi Yapın !
Üye Değilseniz Üye Olmak İçin Tıklayın !
Sosyologum
Spor sosyolojisi
Suç Sosyolojisi
Sosyologum
Sosyal Danışman
Rehberlik
Sosyoloji Bölümleri
Sosyologum
Türk Sosyologları
Yabancı Sosyologlar
Genç Sosyologlar
SAYFAMIZI BEĞENDİNİZ Mİ?
Çok İyi
İyi
Kötü
Orta
Sosyologların geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Belirsiz
Çok iyi
Kötü
Kullanıcı
Adi :

Şifre :
  Üye Ol!
 
 
Metin Kılıç -- SIR (1. Baskı)
Etnisite ve Spor Metin Kılıç
ESWEBPORTAL © 2008
Programlama ve Tasarım 'ESDER Bilişim Kulübü'