Anasayfa | Üyelerimiz | Ziyaretci Defteri | Haber Arşiv | İletişim
Sosyologum
Sosyologum
Yaşam Kalitesi
Havanı Koru!
Sosyolojinin Adı Yok

Yrd. Doç. Dr. Vehbi Bayhan

İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü

           

Sevgili öğrencilerim ve meslektaşlarım, bu sene pedagoji formasyonu yerleştirmeleri merkezi sistem ile ALES puanına göre ÖSYM tarafından yapılıyor. En son açıklanan pedagoji formasyonu kontenjanlarında sosyolojinin adının olmamasını hayretle karşılayan mezun öğrencilerim bunalıma girmişler. Facebook paylaşımlarında, hem sosyolojinin adının olmamasını hem de bütün kontenjanların Batı bölgesindeki üniversitelerde olmasını eleştiriyorlar. Günaydın demek isterim. Maalesef bu Türkiye’de sosyolojinin hal-i pür melali.

Yıllardır anlatmak istediğim durumu sosyolojiden mezun olanlar deneyimliyorlar ve gerçekle yüzleşiyorlar. Sosyoloji mezunlarının birincil istihdam alanı, Felsefe Grubu Öğretmenliğidir. Bu ad ile eğitim fakültelerinde zaten bölüm var. Ancak, bu öğretmenliğe eğitim fakültelerinin felsefe grubu öğretmenliği mezunları dışında, felsefe ve sosyoloji bölümlerinden de mezunlar başvurabiliyor. Felsefe ve Sosyoloji bölümü mezunlarının öğretmen olabilmeleri için gerekli pedagojik formasyonu alanlar KPSS öğretmenlik sınavına girip Felsefe Grubu Öğretmeni olabiliyorlar. Bahsettiğim üç bölümden mezun olanların sayısının çok fazla olmasına karşın, Felsefe Grubu Öğretmenliği kadro kontenjanı yetersiz kalmaktadır. Bunun birinci nedeni, liselerde felsefe grubu derslerinin sayısının az olması ve seçmeli olmasıdır. Sosyoloji dersi bağımsız bir ders değildir. Felsefe grubu dersleri içinde seçmeli olan derstir. Bunun için de, bu seneki pedagoji kontenjanlarında, sosyoloji bölümü mezunlarının da felsefe bölümünde açılan pedagojik formasyona müracaatları alınmaktadır. Daha önceki uygulamalarda da aynı durum geçerliydi. Tezsiz yüksek lisans zamanında da formasyon alanının adı felsefe grubu öğretmenliği idi.

Bu temel sorunsaldan dolayı, ben yıllardır liselerde sosyoloji dersinin zorunlu olmasını ve felsefe grubu dersi yerine ayrı ayrı felsefe, psikoloji, sosyoloji dersleri olmasını savunuyorum. Sayısalcı, sözelci, eşit ağırlıkçı demeden bütün lise öğrencilerinin zorunlu olarak sosyoloji dersi almaları elzemdir. Sayısal puanıyla Tıp veya Mühendislik fakültelerine girip ilerde doktor, mühendis vb. mesleklere sahip olacaklara da sosyoloji gerekiyor. Hem toplum içinde yaşayan birey olmalarından hem de mesleklerini insanlara hizmet ederek ve insanlarla sürdürmelerinden dolayı.

Sosyolojinin bağımsız bir ders olarak verilmesi dışında, okul rehberlik sisteminin güçlendirilmesi için “okul sosyoloğu” kadrosu ihdas edilmelidir. Sosyolog olmadan verilen rehberlik hizmeti eksik ve yetersiz kalmaktadır. Okul sosyoloğunun gerekçesini ve görev tanımlamalarının içeriği hazırladığım raporda okunabilir.

Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Köy İşleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı vb kamu kurumlarındaki sosyolog kadroları artırılmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır. Türkiye’nin sosyologlara ihtiyacı vardır.

Duygu Asena’nın “ Kadının Adı Yok” eserinden mülhem, Türkiye’de “Sosyolojinin Adı Yok” olarak,  durumu izah etmeye çalıştım. İşsizlik temel bir sorundur. Bu durum salt sosyoloji mezunları için değil tıp dışında bütün mezunlar için geçerlidir. Ancak temel sorun meslek olarak sosyoloğun yerinin açık ve net olup-olmaması sorunudur. Liselerde sosyolojinin bağımsız bir ders olması gerektiği sorunudur.

Mezun olup kadro bekleyen tüm öğrencilerimizin ümitsizliğe kapılmamalarını, çalışmalarına devam etmelerini, en yüksek puan gerekiyorsa onun için çabalamalarını, mahalle baskısının yarattığı depresyon ile mücadele etmelerini öneriyorum. Hayat devam ediyor. Kendi alanınızdaki kadrolara atanıncaya kadar ilgisizde olsa bir iş bulup çalışmak zorundasınız. Marx’ın, Latin şairi Horatius’un dilinden seslendiği gibi: “De te fabula narratur!” ( Anlatılan senin hikâyendir! ).

http://yesoder.org/vehbi-bayhan/9/yazi/

 

Bu Haber 2014-08-23 Tarihinde Dr.Metin KILIÇ Tarafından Yazılmıştır...
Bu Haber 3700 Kez Okunmuştur !
Bu Habere Henuz Yorum Yapılmadı !
Bu Habere Yorum Yapmak İçin Üye Girişi Yapın !
Üye Değilseniz Üye Olmak İçin Tıklayın !
Sosyologum
Spor sosyolojisi
Suç Sosyolojisi
Sosyologum
Sosyal Danışman
Rehberlik
Sosyoloji Bölümleri
Sosyologum
Türk Sosyologları
Yabancı Sosyologlar
Genç Sosyologlar
SAYFAMIZI BEĞENDİNİZ Mİ?
Çok İyi
İyi
Kötü
Orta
Sosyologların geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Belirsiz
Çok iyi
Kötü
Kullanıcı
Adi :

Şifre :
  Üye Ol!
 
 
Metin Kılıç -- SIR (1. Baskı)
Etnisite ve Spor Metin Kılıç
ESWEBPORTAL © 2008
Programlama ve Tasarım 'ESDER Bilişim Kulübü'